Sitemize uyguna günlük reklam vermek istiyorsanız bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

10,512 Görüntülenme
Yapay Zeka
6.7 IMDB Puanı

Yapay Zeka

Doğal kaynakların sınırlı olduğu ve teknolojinin müthiş bir hızla geliştiği bir dönemde dünya üzerinde yaşayan insanlar sürekli izlenmektedir, yiyecekler mühendislik ürünüdür ve insanlara hizmet eden yapay zekaya sahip robotlar vardır. Bahçe bakımı, ev hizmeti ve arkadaşlık(!) gibi ihtiyaçların için farklı robotlar üretilmiştir.

Robot evriminde duygu tartışmalı bir konudur. Robotlar gelişmiş birer araç olarak görülmekte duygulara sahip olmamaları gerektiği kabul edilmektedir. Ve Sibertronik Üretim çocuk sahibi olamayan pek çok ebeveyn için yeni bir çözüm üretir; David. Sevmeye programlanmış olan ilk çocuk robot David, o sırada hasta oluşundan dolayı çocuk sahibi olamayan Sibertronik işçisi ve karısı tarafından bir deneme süreci içinde evlat edinilir. David, evlatlığın gerektirdiği tüm sevgi ve bakımı kapsayarak, giderek çiftin çocuğu haline gelmesine rağmen bazı beklenmedik olaylar David`in hayatını çıkmaza sokar. Hem insanlar hem de makineler tarafından kabul görmeyen David, tek silahı ve koruyucusu olan Teddy Bear ayısı ile birlikte gerçekten nereye ait olduğunu bulmak üzere yola çıkar. Yolculuğu sırasında tanıştığı aşk makinesi gigolo robot Joe onun en büyük yardımcısı olcaktı. Bu yolculuğu boyunca insanlar ve robotlar arasındaki çizginin hem ne kadar ince hem de ne kadar geniş olduğunu öğrenecektir.

Yaklaşık otuz yıl önce ünlü bilimkurgu yazarı Brian Aldiss tarafından yazılan ve 1969 yılında Harper's Bazaar dergisinde yayınlanan kısa bilim kurgu öyküsü Super-Toys Last All Summer Long yakın bir gelecekte annesi ile iletişim kurmaya çalışan bir robot çocuk ile ilgiliydi. Usta yönetmen Stanley Kubrick hikayeyi yazıldıktan yaklaşık on yıl sonra okudu ve hemen telif haklarını satın aldı. Ancak bu hikayeyi sinemaya aktarabilmek için imkanların yeterli olmadığına karar verdi ve projeyi rafa kaldırdı. 1993 yılında başka bir usta yönetmen Steven Speilberg, yedinci sanatı kökünden değiştirecek bir film çekti; Jurassic Park.

Speilberg, bu filmde bilgisayar efektleri ile o güne kadar yaratılmış en inandırıcı görüntüleri yarattı. Filmi izleyen Kubrick sinemanın Super-Toys LAst All Summer Long hikayesini anlatabilecek kadar geliştiğine karar verdi ve bu projesini yirmi yıllık dostu Steven Speilberg'e açtı. Uzun süren telefon görüşmeleri ve birkaç toplantıdan sonra filmin taslağı ortaya çıktı ve Kubrick filmi Speilberg`in çekmesini istediğini açıkladı. Ona göre bu hikayeyi anlatmak için Speilberg`in mantığı çok daha uygundu. Kubrick o dönemde Steven Speilberg'e şöyle demişti; biliyor musun, bu filmi sen yönetmelisin ve ben de senin için yapımını gerçekleştirmeliyim. Speilberg henüz bu teklifi kabul etmeden Stanley Kubrick beklenmedik bir biçimde hayata veda etti ve usta yönetmen projeyi Kubrick'e vefa borcunu ödemek için bir fırsat olarak gördü. Öyle ki usta yönetmen Speilberg 1977 yapımı Üçüncü Türden Yakınlaşmalar filminden beri ilk kez bir filmin senaryosunu yazmaya koyuldu.

Bu süreci şöyle anlatıyor Speilberg; bu sanki akıl dişimi tekrar çektirmem gibi bir şeydi. Çünkü Stanley arkamda oturmuş ve hayır bunu yapma ! diye bağırıyordu. Bir hayalet tarafından izleniyormuş hissine kapıldım. Ancak sonuçta kendi tecrübelerimle yazmak zorunda kaldım ve zaten Stanley de bunun böyle olmasını istemişti. Sonuçta orjinalinden oldukça farklı bir hikaye ile çekilen Artificial Intelligence-Yapay Zeka büyük beklentilerle çekilmiş büyük bir proje olarak ortaya çıktı.